Feed Value Calculator Back »

Written collaboratively by Adele Harty, Heather Gessner, Taylor Grussing.


Feed Value Calculator

Feed costs exceed 50% of the annual beef cattle production costs and with the current market situation, the pressure to determine the most cost-effective feedstuffs has become even more important.

SDSU Extension has developed a feed value calculator to compare protein and energy supplement options. The spreadsheet allows producers to select supplemental feeds and compare them to baseline feeds. The benchmark for energy supplements in this spreadsheet is corn, whereas for protein supplements is soybean meal (44% Crude Protein; CP).

Using the Calculator

To generate the most accurate results producers should have feeds analyzed and include in the spreadsheet the actual laboratory results. With byproduct feeds analysis can vary significantly from batch to batch. These differences may alter the ration, which affects cattle performance and ration cost.

The spreadsheet compares feeds costs per ton based on their nutrient concentration. It then calculates how much to pay for each feed when compared to corn or soybean meal. For an accurate comparison delivery and storage costs for each feed in dollars per ton should be included in the calculation.

Questions to Consider

Questions that need to be addressed:

  • Do you currently have the equipment to handle this product?
  • Are there any special considerations with storage? With condensed distiller’s solubles for example, is a buried tank or a heated room available to store this product?
  • How far will the product have to be hauled and how much will this add to the costs? The higher the moisture in the product, the more water is being transported which may decrease the economic value of some high moisture feeds. For high moisture feeds (>70% moisture) to be priced competitively, the farm needs to be located within an approximate 50-mile radius of the plant. No matter what feeds are used, always evaluate freight costs.

Dry distillers grains (DDGS) for example could be available at your local elevator for $175/ton whereas wet distillers grains (WDG) sells for $44/ton at the ethanol plant that is 100 miles away. Using the $175 and $44 values in the spreadsheet, WDG appears to be more cost effective. However, if the WDG is 100 miles away, the freight charge could change the economics. If the freight is $4.25/loaded mile on a 26-ton load of WDG, freight will add approximately $16.35 per ton. This makes the cost of WDG $682 per ton of protein versus $632 per ton of protein for the DDGS.

The Bottom Line

This spreadsheet is a starting point for determining the least-cost feedstuff, but producers need to consider the storage and delivery costs and currently owned equipment. While an alternative feed may fulfill your least-cost ration needs, the additional costs of storage, hauling or equipment changes may deem traditional rations as the ‘best’ for the operation. Producers need to make the decision to change, or not, the feeds used in their rations based on careful analysis.

Download Calculator


For additional information or questions, contact:

blog comments powered by Disqus

Sign Up For Email!